Sunucu

o Sunucu (Server)

• Sunucu, herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Sunucular bir bilgisayar ağına bağlıdırlar. Donanımsal olarak sunucuların, sorunsuz çalışmak üzere inşaa edilmiş, güvenilir, çoklu kullanıcıya hizmet eden bilgisayar sistemleri olduğu söylenebilir. Örneğin, SNY Bilişim’in internet sitesinin barındırıldığı donanım birimi bir sunucudur.
• Bilgisayar sunucularının yanında, yazılım sunucuları da mevcuttur. Örneğin, SQL Server bir veritabanı sunucu yazılımıdır ve bu yazılım bir sunucuya yüklendiğinde sunucumuz artık bir veritabanı sunucusudur.
• Sunuculara olan ihtiyaç, işlerimizi bilgisayar sistemleri vasıtasıyla yaptığımız ve bilgileri bu sistemlere depoladığımız zamanlarda ortaya çıkıyor. Günümüzde, bilgisayar sistemlerinin kullanımını tartışmaya dahi gerek yok. Artık bir çok işletme bilgilerini merkezi noktada saklıyor ve bilgileri şubelerine/müşterilerine bu merkezden dağıtıyor. Merkezde bu bilgiyi saklama görevini yapan, sürekli çalışır halde olması gereken bilgisayar sistemi sunucudur.

o İş İstasyonu (Workstation)

• İş istasyonları en zorlu işlerin üstesinden gelebilmek üzere tasarlanmıştır. İş istasyonlarını diğer bilgisayarlardan ayıran belli başlı özellikler şöyle sıralanabilir:
• Yüksek Performans: İntel teknolojisi, iş istasyonlarına en son bilgi işleme teknolojisi ve mikro mimarisini sağlamaktadır. Performans seviyesini en üst düzeye çıkaran bir başka etken de tüm iş istasyonlarında kullanılan NVIDIA ve AMD’ye ait olan ATI’nin profesyonel grafik kartlarıdır.
• Güvenilirlik: İş istasyonları, sunucu sistemlerinde kullanılan ECC bellekleri kullanır. ECC (Error Correction Code) özelliği bellek hatalarının tespit edilmesini ve düzeltilmesini sağlar. Bu sayede PC sistemlerinde çok sık rastladığımız kilitlenme ve sistem çökmesi gibi sorunları iş istasyonlarında yaşamazsınız.
• ISV Sertifikaları: İş istasyonları sektörün önde gelen ISV’leri (Independent Software Vendor – Bağımsız Yazılım Sağlayıcı) için test edildiği, onaylandığı ve en uygun hale getirildiği için çok çeşitli endüstrilere ait çözümlerin doğru şekilde çalışacağından emin olabilirsiniz.

o İnce İstemci (Thin Client)

o Veri Depolama (Storage)

• Veri depolama (data storage) sözlük anlamıyla bilgi birimlerini kabul eden, saklayan ve istendiğinde değiştirilmemiş olarak geri veren bir birimdir. Veri depolama kavramı, verinin ana bilgisayarlarda ya da bilgisayar sisteminin merkezi işlem birimi yani main frame’de saklanmayacak kadar çoğalmasıyla ortaya çıktı. Depolama bir süre sonra sadece başka bir ortamda saklamaktan çıkıp, bilgisayar sistemiyle etkileşimli bir alan haline gelmiştir. Bilginin Yapısal herhangi bir engelle karşılaşmadan serbestçe dolaşabilmesi ne kadar önemliyse; veri haline gelen bilgiyi saklamak, korumak ve bunları yaparken verimli ve etkili olarak kullanabilmek de o kadar vazgeçilmez bir hal almıştır. Çünkü dünya üzerinde elektronik ortamı kullanan tüm ticari şirketler ve kurumlar, hergün toplanan yüzlerce binlerce veri ile başa çıkmaya çalışırlar.
• Bankacılık, e-ticaret, perakende/toptan satış, üretim, eğitim, hukuk, sosyal mecralar, hava yolu/otobüs şirketleri telekomünikasyon ve bu segmentlerde aklınıza gelebilecek daha birçok alanda verilerin saklanması büyük önem taşır.
• SNY Bilişim olarak müşterilerimizin verilerini koruyabileceği ve anında ulaşabileceği sınırsız kapasitede RAID yapısına göre karşılayan veri depolama sistemlerini projelendiriyor ve tedarik ediyor.